Mishimoto Worm Gear Clamps - MMCLAMP-CTWG-105
(No reviews yet) Write a Review
Photo - Primary
Photo - Primary
User 9
User 9
MPN:
MMCLAMP-CTWG-105
SKU:
FLDS_MMCLAMP-CTWG-105
UPC:
Availability:
This part ships direct from the manufacturer, lead times, stock and shipping may vary.
Product Overview
Just like our high-torque worm gear clamps, Mishimoto?s Constant Tension Worm Gear Clamps are an effective solution to a wide range of clamping needs. Where this 3.27" - 4.13" (83mm - 105mm) constant tension worm gear clamp excels, however, is in high-temperature applications. The spring on the adjustment bolt allows the clamp to exert continuous pressure through a wide range of temperatures to ensure your parts stay clamped as strong as the day you installed them. This 3.27" - 4.13" (83mm - 105mm) constant tension worm gear clamp is made from stainless steel to weather any environment and ensure a tight seal for years to come. Our constant tension worm gear clamps are also available in a wide variety of other sizes to suit everything from coolant lines to intake pipes. Like all Mishimoto products, this 3.27" - 4.13" (83mm - 105mm) constant tension worm gear clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.